Somatic experiencing = somatické prožívání

"Vyřešení traumatu je obrovským darem a navrací nás zpět do přirozeného toku života, k naší osobní síle, harmonii a soucitu."

Peter Levine

Somatic Experiencing (SE) - somatické prožívání je metoda zaměřená především na práci s traumatem a je výsledkem více než 40 let pozorování, zkoumání a praxe Dr. Petera Levina. Metoda SE je vyučována po celém světě a ve své podstatě vychází tento přístup z poznání, že člověk, stejně jako zvířata, má přirozenou schopnost zpracovat následky traumatu a navrátit svůj organismus do stavu původní rovnováhy. Pro člověka však, na rozdíl od zvířat, není vždy jednoduché se po prožití traumatické zkušenosti vrátit do stavu zdraví a často u něj dochází k větší či menší deregulaci v oblasti autonomního nerového systému. Pomocí metody SE se zaměřujeme na vnímání našeho fyzického těla a s použitím speciálních terapeutických nástrojů "oslovujeme" nervový systém tak, abychom z něj pomalými krůčky uvolňovali uzamčené napětí a celý systém pak pozvolna a ve svém vlastním tempu pomáhali uvést zpět do stavu, ve kterém se náš nervový systém nacházel před traumatickou událostí.

V přeneseném slova smyslu je SE také účinnou metodou práce s náchylností k podléhání stresu a klient se během každého SE sezení postupně učí zvládat vlastní seberegulaci a chápat své individuální reakce a vzorce chování. Postupně tak máme díky tomuto možnost docílit větší odolnosti nervového systému a pomalými, ale stabilními kroky pak rozšiřovat své hranice a dosáhnout větší vyrovnanosti a životní spokojenosti.

Metodou somatického prožívání je možné velmi dobře doplnit homeopatickou léčbu, což platí zvláště v případech, kdy u klientů pracujeme se symptomy, které mají na pozadí téma traumat (jak fyzických tak i emočních) či chronického stresu.

Oprávněnost k používání metody Somatic Experiencing jsem získala na základě tříletého vzdělávání a absolvování odborného výcviku. Jako praktikant SE jsem uvedena na oficiálních stránkách Somatic Experiencing v České Republice.© 2016 Lenka Drobotun
Vytvořeno službou Webnode
Vytvořte si webové stránky zdarma!